Predíďte problémom s legalizáciou včas

Nečakajte, kým vás mesto, obec alebo stavebný úrad vyzve k legalizácii stavby či nebodaj k zbúraniu stavby na vaše vlastné náklady. Najlacnejšie je vyhnúť sa pokute a dodatočne zlegalizovať nepovolenú stavbu.

Zmeny v zákone od 1. apríla 2025

Nový stavebný zákon mení pravidlá pre stavby postavené pred 1. aprílom 2025. Vieme vám pomôcť získať dodatočné povolenie pre vašu stavbu.
Ako ďalej?

„RODNÝ LIST STAVBY“

Tak ako každý z nás má svoj rodný list, tak by mala mať aj každá stavba na našom pozemku oficiálny doklad od stavebného úradu s tým rozdielom, že tento doklad máte stavbe zaobstarať vy – stavebníci ešte pred jej výstavbou.

Pokiaľ ste tak neurobili, v mnohých prípadoch je možné tak urobiť dodatočne, a to aj v prípade povolenia jednoduchej stavby, t. j. upratať = zosúladiť skutkový stav so stavom právnym = dodatočne zaobstarať oficiálny doklad k stavbám, ktoré sú na vašom pozemku = zlegalizovať ich.

O nás: Vaši partneri v legalizácii stavieb

Prečo spolupracovať s nami?

Skúsenosť a odbornosť

Máme bohaté skúsenosti v oblasti legalizácie stavieb a architektúry. S nami získate tím odborníkov, ktorí majú znalosti a skúsenosti potrebné na to, aby vám pomohli zlegalizovať vašu stavbu bez zbytočných komplikácií.

Efektívnosť

Sme odhodlaní poskytovať efektívne riešenia pre našich klientov. Vďaka našich skúsenostiam a odbornosti dokážeme legalizovať stavby v čo najkratšom čase, aby ste sa vyhli pokutám a nepríjemnostiam.

Právne pokrytie

Naša právna časť tímu sa postará o všetky právne aspekty legalizácie. Máme skúsených právnikov, ktorí poznajú každý element stavebného práva a postarajú sa o to, aby ste mali všetky potrebné povolenia a dokumenty.

„JE TO MÔJ POZEMOK“

V praxi sa častokrát stretávame s názorom „je to môj pozemok, môžem si postaviť čokoľvek, akokoľvek“, avšak toto je názor, ktorý sa vôbec nezakladá na pravde – neopiera sa o zákon.

Niekedy v budúcnosti si povieme, ako zlegalizovať rodinný dom, chatku, altánok, hospodársku budovu, prístupovú komunikáciu, studňu…

Čierna stavba je minulosťou!

Najčastejšie prípady realizácie nelegálnych stavieb sú:

  • Stavebník si postavil prístavbu alebo nadstavbu bez stavebného povolenia.
  • Cudzia osoba postavila budovu alebo iný objekt na cudzom pozemku bez ohlásenia.
  • Stavebník začal stavať pred vydaním povolenia, po jeho nevydaní pokračoval v stavbe.
  • Stavebník neohlásil rekonštrukciu, ktorá vyžadovala získanie stavebného povolenia.

Doklady potrebné k získaniu dodatočného povolenia stavby:

  • Žiadosť o dodatočné povolenie stavby s potrebnými prílohami.
  • Doklady vyžadované pri vydaní riadneho stavebného povolenia.
  • Projektová dokumentácia a situácia mapujúca osadenie stavby.
  • Vyhlásenie stavebného dozoru o zaistení dohľadu nad stavbou.
  • V prípade, že nejde o vlastníka pozemku, je nutný jeho súhlas.

Služby

Pasport stavby

Zabezpečte si s našou pomocou doklady o vašej stavbe. Pasport stavby vám umožní jednoduchšiu legalizáciu a zamedzí problémom so zaniknutím dôležitých dokumentov. Naši partneri vám pomôžu získať všetky potrebné dokumenty.

Dodatočné povolenie stavby

S našou kompletnou podporou dosiahnete zhodu medzi reálnym stavom vašej nehnuteľnosti a požiadavkami legislatívy. Bez toho môže dodatočná legalizácia byť komplikovaná.

Geometrický plán

Presný geometrický plán od skúseného geodeta je pre legalizáciu stavby nevyhnutný. Naši partneri vám pomôžu získať všetky potrebné dokumenty.

Komunikácia s úradmi

Aj keď nejde o zložitú činnosť, môže celý proces zabrať nesmierne množstvo času a úsilia. Konanie však môžete zveriť do rúk osobám špecializujúcim sa na vybavenie tejto činnosti.

Zistite stav Vašej nehnuteľnosti

Skontrolujte stav vašej nehnuteľnosti a my vám odpovieme do 48 hodín. Zistite, či sa na Vašom pozemku nachádza čierna stavba alebo nie.

Často kladené otázky

V stavebnom zákone sa objavuje termín nepovolená stavba, stavebníci a stavebné úrady častejšie používajú názov čierna stavba. Je to každá stavba, ktorá je vybudovaná bez stavebného povolenia alebo v rozpore s vydaným stavebným povoleným na pozemku, ktorý je vo vašom vlastníctve. Na Slovensku je vysoký počet čiernych stavieb dlhodobým problémom. Dokonca, Slovensko patrí do skupiny štátov, kde je podiel nelegálnych stavieb v pomere k veľkosti populácie jeden z najvyšších.

Legalizácia čiernej stavby je získanie relevantného, právoplatného stavebného povolenia, prostredníctvom ktorého sa daná stavba, postavená nevyhovujúco alebo neoprávneným spôsobom, legalizuje. Legalizácia je možná za predpokladu, že objekt je postavený v súlade s územnoplánovacími predpismi a súčasne sú splnené všetky podmienky vzťahujúce sa na získanie stavebného povolenia. Legalizácia nelegálnej stavby sa najčastejšie vykonáva v prípade, že by ste chceli predať nehnuteľnosť alebo by ste chceli na pozemku postaviť ďalšie budovy, súvisiace s existujúcou nelegálnou stavbou, alebo ak by ste chceli zrekonštruovať nelegálnu stavbu. Aj keď začnete zasahovať do nelegálnej stavby, problém môže vzniknúť z toho, že na stavebné práce nemáte vydané stavebné povolenie. Legalizácia nelegálnej stavby je žiaduca aj z toho dôvodu, že každá legálna stavba má väčšiu hodnotu ako čierna stavba. S legalizovanou stavbou môžete vstupovať do zákonných transakcií, žiadať o hypotekárny úver, zapísať si stavbu do katastra nehnuteľností, aby ste mohli preukázať vlastníctvo. Legalizovaná stavba vám preto ponúka neprimerane väčšiu právnu ochranu ako nelegálna výstavba, takže legalizácia budovy je potrebná.

Žiaľ, existujú aj prípady, keď legalizácia stavby a ďalšie stavebné zásahy z dôvodu nedodržania existujúcich pravidiel pre získanie stavebného povolenia na určitom pozemku nie sú možné. Existuje mnoho dôvodov. Legalizácia budovy nemusí spĺňať podmienky, ak je budova v rozpore s priestorovými aktmi, ak ide o stavbu na nestavebnom pozemku, ak je stavba príliš blízko hranice pozemku alebo akékoľvek iné nedodržanie zákonov a predpisov.

Šancu na zlegalizovanie majú objekty, ktoré kvôli svojej výstavbe bez stavebného povolenia alebo kvôli realizácii v rozpore s jeho obsahom nadobudli štatút čiernej stavby. Všetkým majiteľom čiernych stavieb stavebné úrady ponúkajú možnosť dodatočnej legalizácie, vyzývajú majiteľa na nápravu. V tejto súvislosti je potrebné splniť zopár podmienok a predložiť niekoľko dokumentov, na základe čoho môže príslušný stavebný úrad vydať dodatočné stavebné povolenie.

Na vybavenie dodatočného stavebného povolenia, potrebné sú určité podklady:

  • žiadosť o vydanie dodatočného stavebného povolenia,
  • kópie projektovej dokumentácie konkrétnej stavby,
  • doklad o odbornej spôsobilosti autora projektu stavby,
  • stanovisko okresného úradu a dodávateľov energií,
  • ďalšie podklady, ktoré sú vyžadované aj pri bežnom stavebnom povolení.

Legalizáciu čiernych stavieb je najlepšie prenechať na odborníkov, skúsených architektonických alebo stavebných projektantov a advokátov. Advokát vám bude môcť lepšie poradiť v právno-formálnom pozadí legalizácie a tiež bude lepšie vykladať zákony. Advokáti sú preto žiaduci vo veľmi náročných a zložitých legalizačných postupoch, kde je potrebné podrobne poznať legislatívu, inak postačujú rady skúseného projektanta.

Výsledkom legalizácie čiernej stavby, ktorú vykonáva stavebný úrad na základe  podanej žiadosti o vydanie dodatočného stavebného povolenia, je vydanie rozhodnutia o dodatočnom povolení stavby – dodatočné stavebné povolenie. Ak vlastník čiernej stavby splnil všetky potrebné zákonom stanovené podmienky a v konaní nebol preukázaný rozpor stavby s verejnými záujmami, stavebný úrad vydá uvedené rozhodnutie, v ktorom povolí vykonané stavebné práce, resp. určí podmienky na dokončenie stavby alebo nariadi úpravy už realizovanej stavby.  Vlastník čiernej stavby za podanie žiadosti o vydanie dodatočného stavebného povolenia zaplatí správny poplatok, ktorý je vyčíslený vo viacnásobnej sume ako poplatok, ktorý treba zaplatiť za štandardné stavebné povolenie.  

Cena legalizácie domu závisí predovšetkým od veľkosti budovy a zložitosti právnej situácie. Preskúmanie priestorových a právnych údajov pozemku a budovy je okolo 250 EUR. Cena procesu legalizácie pre menej náročné objekty, resp. domy je 1 500 EUR a viac (bez DPH). Pre väčšie a náročné stavby je 6 000 EUR a viac (bez DPH). Ešte stále je cena legalizácie budovy výrazne menšia ako pokuta za čiernu stavbu alebo dokonca demoláciu celej budovy, preto to neodkladajte.